Zapach jest jednym z podstawowych doznań odbieranych przez nasze zmysły. Jest w stanie przywołać wspomnienia i emocje, a także wywołać określone reakcje i odczucia. Siła wpływu zapachu na zmysł, od wieków wykorzystywana jest w produkcji perfum, które mają nas uwodzić swoimi kompozycjami i sprawiać, że poczujemy się wyjątkowo. Język emocji, wspomnień i doznań kojarzonych z konkretnymi zapachami przedkładany zostaje na mowę perfum.

Magia zapachu

Perfumy stanowią kluczowy element stroju, a czasem nawet ciała, pozytywnie wpływając na nasz nastrój i podnosząc pozytywną samoocenę. Już w starożytności podstawą pielęgnacji i kosmetyki były kąpiele w esencjonalnie pachnących olejkach i namaszczanie nimi skóry. Istotę magii perfum podkreśliła także niegdyś Coco Chanel wskazując, że „perfumy to niewidoczny, ale niezapomniany i niedościgniony dodatek. Są zapowiedzią przybycia kobiety, pobrzmiewają jeszcze, gdy ona już odeszła.” Dlatego warto poznać istotę tego zjawiska od podstaw. Czym tak naprawdę są perfumy i jak powstają? Wyjątkowy zapach zamknięty w eleganckim flakonie to efekt końcowy precyzyjnego procesu produkcji perfum.

Jakość perfum

Perfumy mają na celu wywołanie zachwytu, przywołanie wspomnień oraz zamknięcie we flakonie emocji, a także skojarzeń związanych z daną osobą. Nic więc dziwnego, że poszczególne zapachy odwołują się zazwyczaj do natury, z którą to człowiek odczuwa podświadomie najsilniejszą więź. Produkcja perfum to od wieków proces owiany mgiełką tajemnicy. Jak zauważają producenci światowych perfumerii, kluczem do stworzenia zapachu idealnego jest odpowiednia receptura, talent oraz szczypta magii. Perfumy z kolekcji Goia produkowane są we Francji, przez wytwórnię mającą bogatą historię w komponowaniu zapachów, co dziś daje wspaniałe rezultaty. W kolekcji perfumerii znajdują się zapachy o 18% zaperfumowaniu, dzięki czemu wyróżniają się zdecydowanie wyższą jakością, niż dostępne w perfumeriach i drogeriach wody toaletowe. Najtrudniejszym etapem produkcji perfum jest odpowiednie skomponowanie poszczególnych nut, tak by uwodziły zmysł zapachu. Dawniej, aby wydobyć ekstrakt z rośliny zanurzano ją w tłuszczu zwierzęcym lub w oliwie, które pochłaniały zapachy. Natomiast dziś otrzymujemy je za pomocą procesu destylacji rozdrobnionych części kwiatów i innych roślin. Aby zapach się zbyt szybko nie ulatniał stosuje się specjalne syntetyczne utrwalacze i przechowuje w szczelnie zamkniętych, ciemnych buteleczkach, w których dojrzewają.

Proces powstawania perfum

Perfumy przygotowuje się według specjalnie opracowanej receptury, by ich jakość była możliwie najwyższa. Podstawowymi surowcami stosowanymi do produkcji są esencjonalne substancje zapachowe, woda i alkohol etylowy. Zapachy dzielimy na trzy podstawowe grupy: naturalne olejki zapachowe pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego oraz substancje syntetyczne. Na samym początku procesu przygotowuje się z nich roztwór, który następnie mieszany jest w alkoholu w odpowiednich proporcjach. Stworzenie niezapomnianej woni wymaga skomponowania harmonii zapachowej, na którą składają się: nuta głowy, serca oraz bazy. Rozpylając kosmetyk na powierzchni skóry jako pierwszą czujemy nutę głowy, która po kilku sekundach delikatnie łączy się i ustępuje miejsca pozostałym nutom. Nuta serca jest czystą esencją, główną harmonią i cechą konkretnej kompozycji. Po około trzydziestu minutach uwalnia się ostatni akcent – nuta bazy, która jest zapachem bogatym i intensywnym, który pozostanie na ciele na długo. Współistnienie wszystkich trzech elementów powinno być harmonijne, a ich przenikanie niezauważalne i płynne, a jednocześnie tworzące całość, tak jak w perfumach marki Goia.

Written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *